Müze «Stationmaster Evi»
Svetlana Tarasyuk
Leningrad Bölgesi Devlet Bütçe Kültür Kurumu «Müze Ajansı» Vyrsky Şubesi – Müze «Stationmaster Evi» metodisti.
Aleksandra Noskova
Leningrad Bölgesi Devlet Bütçe Kültür Kurumu «Müze Ajansı» Vyrsky Şubesi – Müze «Stationmaster Evi» araştırma görevlisi.
«Stationmaster Evi» müzesi - Rusya'da ilk edebi kahraman müzesi, 15 Ekim 1972 yılında Vıra Gatçinsk ilçesinde Leningrad bölgesinde eski posta binasında açılmıştı.

Puşkin döneminde Belarus posta yolu buradan geçiyordu ve St. Petersburg ve Rusya'nın kuzey ve güney illerini birleştiriyordu. Vıra başkentten üçüncü duraktı, uzun yolculuklar yapanların dinlendiği ve atlarını değiştirdiği yerdi. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, Vıra posta merkezinin önünden 13 kez arabayla geçmiştir.

Müze sayfası - https://vk.com/club48963423

Program:
1
1. A.S. Puşkin masalları üzerine «Bu masallar ne kadar güzeldir!» adlı
tarihi araştırma oyunu. Süresi – 60 dakika.
2
2. Oralarda mucizeler vardır, oralarda Lyeşıy gezmektedir adlı müze aktivitesi.
(Rus halkının mitolojisi A.S. Puşkin). Süresi – 60 dakika.
3
3. Maslinitsa (Bahar gelişi) etkinliği (maslinitsa haftası gelenekleri, danslar, oyunlar).
Süresi – 60 dakika.
4
4. Tiyatro üretimi «Balıkçı ve balık masalı». Süresi – 15 dakika.
5
5. Ustalık dersleri (öğretmen – Svetlana Tarasyuk). Süresi – 60 dakika.
«Gömlek tarlada nasıl yetişmiş».
Ketenin yetiştirilmesinin, işlenmesinin ve üretilmesinin her aşamasına kutsal ritüeller eşlik etmiştir. Her ilin ritüelleri ve gelenekleri kendine özgüdür. Eğirme (dokuma), keten kumaş üretiminde özel bir yer almıştır. Atasözü der ki: «Gömlek tıpkı eğirmecisi (dokumacısı) gibidir». Ustalık dersine katılanlar mil yardımı ile ipi eğirmeye (dokumayı) çalışacak ve basit bir dokuma tezgahında küçük bir parça dokuyup onu hediye olarak alabileceklerdir.
6
6. Ustalık dersleri (öğretmen – Svetlana Tarasyuk). Süresi – 60 dakika.

Sıradışı bebekler ve onların geçmişi ile ustalık dersinde tanışacaksınız. Her katılımcı özel bir bebek «Podorozhnitsa» yapacak ve hatıra olarak alacaktır. «Muska bebek» (Bebek – Padarojnitsa (yoldaş): Eski zamanlarda her kız ve erkek çocuğun yedi yaşına kadar bir bebeği olurmuş. Her geleneğin bebeğinin kendine özgü bir kıyafeti vardır, özel zamanlarda yapılıp sevdiklerine hediye edilirmiş. Padarojnitsa-bebek, yola çıkan kişiye yolda şans getirmesi için verilirmiş.
7
7. Ustalık dersleri (öğretmen – Aleksandra Noskova). Süresi – 60 dakika.

«Koru beni kemerim». Katılımcılar, ustalık derslerinde «çekiştirme», «papatya üzerinde dokuma» gibi farklı kemer dokuma teknikleri öğreneceklerdir. Kemer, geleneksel Rus kadın ve erkek kostümünün ayırılmaz parçasıdır. Kemer, 3 ila 15 cm genişliğinde ve 250 cm uzunluğunda, yünlü veya yarı yünlü bir dokuma veya örgü şerididir. Yapımı için özel aletlerin kullanıldığı dokunmuş, dikilmiş, örülmüş vs kemerler de yaygın olarak kullanılmıştır. Giysilerin insan vücuduna sabitlenmesi dışında, en önemlisi kemerin koruyucu, işareti (belirti) ve estetik fonksiyonlarıdır.
8
8. Ustalık dersleri (öğretmen – Aleksandra Noskova). Süresi – 60 dakika.

«Kumaş üzeri baskı uygulanması». Ustalık dersi katılımcıları, bu baskı tekniğini kullanarak yapacakları hediyeyi yanlarında götürebileceklerdir. Baskı, kabartma desenli bir tahtanın üstüne yerleştirilen kumaşa desen geçirmenin eski bir geleneksel tekniktir. Baskı, kumaşa uygulanan boyalı baskıdır. Tahtanın her iki tarafı oyulur. Daha sonra tahta yağlı boya ile kaplanır, üstüne ıslatılmış tuval yerleştirip deseni kumaşa geçirmek için üstünden ahşap rulo gezdirilir. Bu kumaşa baskılı kumaş (naboyka) denir. Bu kumaştan sadece kıyafet değil, aynı zamanda bayraklar, perdeler, çadırlar, kilise kıyafetleri dikilirmiş.
Müze çalışanlarının hoşgeldin videosu «Stationmaster Evi».
Müze hakkında video «Stationmaster Evi».