Katılımcılar:
1. Cécile Alexandre Ayhan, Fransız Pierre Loti lisesinde ek eğitim öğretmeni (İstanbul).

Küçük çocuklarla ve masallar âlemine büyük bir tutkuyla yaklaşan Cécile, farklı menşei olan masal koleksiyonu biriktirip, onları çalıştığı okuldaki öğrencilerle paylaşıyor. Kendisinin ürettiği kuklalar ve maskeler, öykülerine ayrı bir süs vermektedirler…

Cecile'in masalları hem güldürür, hem eğlendirir, hem de eğitici olup düşündürürler.

 • Masal «Marlaget». Süresi - 20 dakika.
Bu masal yuvarlanɪp yuvarlanɪyor ve bir ormana düşüyor. Marlaget ve kurtun karşɪlaşmasɪnɪn hikayesi. Küçük tatlı bir kız ile ormandaki korkunç yırtıcı bir hayvanın gerçek arkadaşlığı olur mu?

 • Masal «Küçük tavus kuşu ve altın para». Süresi - 20 dakika.
Küçük tavuskuşu çamurlarɪ eşelerken bir altɪn buldu ve bu olay kralɪn kulağɪna kadar geldi. Kral altɪnɪ hemen onun elinden aldɪ ama tavuskuşu geri adım atmamaya kararlɪydɪ. « Sen beni yiyeceksin ya da ben seni ama geri dönmeyeceğim ».

Akordeonist M. Aydın Çıracıoğlu'nun eşlik ettiği Fransızca ve Türkçe masallar.
Cécile Alexandre Ayhan'ın tanıtım videosu.
2. Aydın Çıracıoğlu, akordiyonist.

Aydın Çıracıoğlu 1989 yılında Muğla'da doğdu. Üniversite yıllarında akordeon çalmaya başladı ve bir daha bırakmadı. Farklı müzik projelerinde sanat yönetmeni ve icracı olarak yer almaktadır. İcra alanı Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve Kafkasya coğrafyalarının müzikleri üzerinde yoğunlaşmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesinin İleri Müzik Araştırmaları Merkezinde (MİAM) etnomüzikoloji okudu.
Aydın Çıracıoğlu'nun tanıtım videosu.
3. Cengiz Özek, Karagöz ve Hacivat Türk gölge oyunu ustası.

1964 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünde ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in açtığı Türk Süsleme Sanatları Kursunda tezhip, minyatür, kalem-işi ve restorasyon üzerine eğitim gördü. Birçok tarihi eserin restorasyonunda danışman ve tezyinatçı olarak görev aldı.

Ortaokul resim hocası Ali Kıyak'tan Karagöz figürlerinin yapımını öğrendi. Çeşitli müze ve koleksiyonları tarayarak konu ile ilgili bilgi ve görgüsünü arttırdı. Bugün, deve derisinden hazırladığı Karagöz figürleri, Hollanda Ulusal Müze başta olmak üzere çeşitli müzelerin koleksiyonlarında yer almaktadır.

Birçok uluslararası festivallerde Karagöz oyunları oynattı, sergiler açtı ve seminerler verdi. Suan da Kocaeli Universitesi ogretim gorevlisi olarak geleneksel turk tiyatrosu ve turk kukla sanatı uzerine ders vermektedir. Türk Sahne Sanatları Müzesi'nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Müzenin Geleneksel Türk Tiyatrosu konusunda danışmanlığını yaptı. İstanbul'da çeşitli tiyatrolarda yönetici, oyuncu, reji asistanı ve rejisör olarak yer aldı. Birçok oyunun dekorlarına, afişlerine imzasını attı. Kenter Tiyatrosu'nun fuayesinde, genç sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri «Galeri Kenter» i kurdu ve sanat yönetmenliğini üstlendi.

UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) üyesi olan Özek, 1993 yılında Geleneksel Türk Tiyatrosu türüklerinden hareketle çağdaş oyunlar sahnelemeyi ve kukla tiyatrosu ile ilgili gösteriler yapmayı hedefleyen «Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu» nu kurdu. Son olarak bu kurumdan Turk kukla tiyatrosuna bulundugu katkılardan dolayı ustun basarı odulune layık goruldu

Çocuk Vakfı'nın açtığı Karagöz okulunda ders verdi. Birçok gencin Karagöz sanatına modern açıdan yaklaşmasına önayak oldu. Çalışmalarından dolayı, 1998 yılında, «Karagöz» ödülüne layık görüldü.

1998 yılında Türk Tiyatrosuna ve seyircisine, kukla tiyatrosunu tanıtmak amacıyla, her yıl düzenli bir şekilde devam etmesi planlanan «İstanbul Uluslararası Kukla Festivali»ni oluşturdu.Türk Kuklasına katkıda bulunanlara «Festival Onur Ödülü» başlığı altında plaket vererek kuklaya ilgi duyulmasını sağladı.

2003 yılında, Türk Tiyatrosu'na yaptığı katkılardan dolayı, Terakki Vakfı Tiyatro Festivali tarafından «Tiyatro Onur» ödülü verildi.

2008 yılında, Çöp Canavarı adlı oyundaki başarılı yorum ile Macaristan Kukla Birliği tarafından ödüllendirildi.

Cengiz Özek'in sayfası - www.cengizozek.com.tr

Masal «Çöp canavarı». Süresi - 45 dakika.

Siz denize çöp attınız mı? Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor... Denizleri temizlemekten sorumlu bir balık var! Bu balık o kadar çok çöp yemiş ki bir canavara dönüşmüş; ama iyi yürekli. Bütün çöpleri büyük bir iştahla yiyor. Yalnız pet şişeden nefret ediyor. Onları denizlere atanlara çok kızıyor. O da ne! Karagöz bir pet şişe atıyor denize. Bir hışımla fırlıyor, denizin dibinden «Çöp Canavarı» ve Karagöz'ün karşısına dikiliveriyor..(Devamı oyunda). 150 x 100 cm.'den oluşan perdede, kah yeryüzünde, kah denizin dibinde oradan oraya yüzen balıkların peşinde, kah canavarın midesinde sindirilmeyi bekleyen çöplerin arasında geçen oyunda, yaratılan mekanların çarpıcı naif görüntüsü, ilkel enstrümanlarla yakalanan fantastik tını ile bir araya geldiğinde inanılması güç bir düşsel dünya oluşturuyor. Bu fantastik komediyi seyredenler, bu kadar çok figürü, görüntüyü bir araya getirenin tek kişi olduğunu görünce inanın çok şaşırıyorlar.
Cengiz Özek'in tanıtım videosu.
«Çöp canavarı» masalı.
4. Selen Korad Birkiye, yaratıcı drama lideri ve oyun yazarı.

1966'da Ankara'da doğdu. 1988'de ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. 1990'da Ankara Üniversitesi DTCF Dramatik Yazarlık bölümünde konuk öğrenci olarak derslere devam etmeye başladı. 1996'da ODTÜ'den yüksek lisans derecesini, 1997'de Yıldız Üniversitesi'nden pedagoji formasyonunu, 2004'te, Ankara Üniversitesi Eğitim Programları Öğretim, Kültür ve Sanat Bilimleri Eğitimi programından doktor derecesini, 2013'te doçent ünvanını aldı.

1990 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. 1995'te İstanbul Devlet Tiyatrosu'na tayin oldu. DT'de Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, Sahne Amiri, Proje Koordinatörü ve Dramaturg görevlerinde bulundu. 2008-2014 yılları arasında İDT repertuvardan sorumlu müdür yardımcılığı yaptı. İsmet Küntay Tiyatro ödüllerinde En İyi Dramaturg ve Anadolu Tiyatro Ödülleri'nde Yaşam Boyu başarı ödülüne layık görülen Birkiye halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda dramaturgluk görevini sürdürmektedir.

1995 yılından başlayarak Karagöz sanatçısı Cengiz Özek'e asistanlık yapmaya başlamış, A.B.D.'den Kuzey Afrika, Asya, Uzak Doğu ve çeşitli Avrupa ülkelerinde pek çok uluslararası festivalde Türkiye'yi başarıyla temsil etmişlerdir. 1998 yılında Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'ni Cengiz Özek ile birlikte kurmuşlardır.

1990-2002 yılları arasında pek çok ulusal ve uluslararası sanat festivali organizasyonunda görev almıştır. Pek çok özel prodüksiyonda çeşitli görevlerde çalışmıştır Hollanda Dışişleri Bakanlığı bursuyla Amsterdam Maastrich Üniversitesi'nde sanat işletmeciliği atölyelerine devam etmiştir.

Tiyatro ve yaratıcı drama üzerine pek çok uluslararası sempozyuma ve Dorothy Heathcote, David Davis, John Sommers, Kathleen Gallager, Luciano Iogna, Ruth Burgess, Patrice Baldwin gibi ustalarla atölye çalışmalarına katıldı. 1996'dan beri yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktadır. Çağdaş Drama Derneği lider yetiştirme eğitim programlarında da ders vermekte ve proje danışmanlığı yapmaktadır.

İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversitede sanat işletmeciliği, sanat pazarlaması, vak'a analizi, tiyatro tarihi, çağdaş tiyatro, dramaturji ve reji kuramı üzerine lisans ve lisans üstü dersler vermiştir.

Çağdaş Tiyatroda Kültürlerarası Eğilim adlı incelemesi 2007 yılında Deki yayınlarından, «İşletmek ya da İşletememek İşte Bütün Mesele Bu» adlı sanat işletmeciliği kitabı ise 2013'te MSGSÜ yayınları arasında basılmıştır. Çeşitli dergilerde ve bilimsel yayınlarda yazıları yayınlanan Birkiye'nin kukla oyunları ve oyun çevirileri de bulunmaktadır.

E-mail: koradbirkiye@yahoo.com

5. «KOPUZ» yaylı çalgılar orkestrası.
1982 yılında Prof. Fethi KOPUZ ve bir grup amatör müzisyenin elbirliği ile kurulmuş olan Kopuz Oda Orkestrası, çeşitli meslek gruplarından bireylerle, müzik öğrencilerinden oluşan amatör bir topluluktur. Günümüzde Saint Joseph Lisesi'nin desteğinde çalışmalarını sürdüren topluluğun amacı, Türkiye'de çok sesli müziği sevdirmek, yaygınlaştırmak ve her yaştan soliste orkestra ile çalma olanağı sunmaktır. Bu bağlamda davet aldığı Üniversitelerde, Okullarda, Kültür Merkezlerinde konserler vermektedirler.

 • Yusuf DURSUN (keman)
1989 yılında Ereğli'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Turgut Reis İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Keman eğitimine 2003 yılında Erdemir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde Ayşe ÇIRAK İNCİ'yle başladı. Lise eğitimi sırasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dr. Nilay SANCAR'dan keman dersi aldı. 2007 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nü kazandıktan sonra Öğr. Gör. Savaş İnciroğlu'yla keman eğitimine devam etti. Lisans eğitimi sırasında Prof. Oktay DALAYSEL ve Prof. Ömer CAN'la çalışma fırsatı buldu. Lisans eğitimi boyunca Quartet Kadans, İzzet Baysal Akademik Oda Orkestrası ve İzzet Baysal Gençlik Orkestrası'yla çok sayıda oda müziği konserleri ve solo konserler verdi. 2011 yılında lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bilim Dalı yüksek lisans programını kazanarak burada Prof. Dr. Sibel ÇOBAN ile keman çalışmalarına devam etti. Yüksek lisans eğitimi sırasında Marmara Üniversitesi Oda Orkestrası, Yeni Yüzyıl Oda Orkestrası, İstanbul Gençlik Senfoni Orkestrası, İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ve İstanbul Film Müzikleri Senfoni Orkestrası'nda görev alarak çok sayıda konserler verdi. 2015 yılında Öğr. Gör. Dr. Özcan Özbek ve Doç. Dr. Ekin ÇORAKLI ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim elemanlığı yaptı. 2013 yılı itibariyle ilk ve ortaöğretim kurumlarınlarında müzik öğretmeni olarak çeşitli şehirlerde görev yapan Dursun, şu an Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi'nde keman öğretmeni olarak mesleğini devam ettirmekte, 2018 yılı itibariyle Kopuz Oda Orkestrası'nda yer almaktadır.

 • Gürkan GÖKSEL (keman)
1978 yılı Mersin/Silifke doğumludur. Keman öğrenmeye on yedi yaşında Özcan Seyhan'la başlayan Gürkan Göksel ayni yıl girdiği Niğde Ünv. Müzik Öğretmenliği Bölümüne dört yıl boyunca Dr. Uğur Türkmen ile keman çalışmıştır. Yine lisans eğitimin sırasında Prof. Oktay Dalaysel ve Prof. Feridun Büyükaksoy ile çalışma fırsatı bulmuştur. Lisans eğitiminden sonra kısa sürelerle Gonca Bilget ve Bora Kayalar ile keman çalışmış ve 2005 ten beri ilk ve orta öğretim kurumlarında öğretmen olarak çalışmakta olan Gürkan Göksel halen Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi'nde viyola öğretmenliği yapmaktadır.Uzun yıllardır Kopuz Oda Orkestrası'nda yer alan Gürkan Göksel, konsermaisterliğini yaptığı orkestraya, solist ve şef olarak da büyük katkıda bulunmaktadır.

 • Alsu GUİMADİEVA (viyolonsel)
Alsu GUİMADİEVA 1971 yılında Rusya Marii-El Cumhuriyetinde Volzhsk'ta doğdu. 6 yaşında piyano, 8 yaşında da viyolonsel çalmaya başladı. 10 yaşında, öğrencilerden oluşan Senfoni Orkestrasının üyesi olarak çaldı. 1989'da, Marii-El Cumhuriyetinin yaylı çalgılar yerel yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü. 1991'de, Tataristan Cumhuriyetinin Kazan eyaletinin Konservatuarında ünlü profesör Avzal Khairutdinov'un sınıfına girdi. Birçok kez, Yoshkar-Ola şehrindeki Devlet Senfoni Orkestrasında ve Kazan şehrinin Devlet Senfoni Orkestrasında viyolonselist olarak çalıştı. 2002 yılında İstanbul'a yerleşti ve farklı vokal-enstrümantal ensemble'larda kariyerini devam ettirdi. 2012'de Dilbag Tokay'ın Müzik atölyesine katıldı. Müzik öğretmenliği yaptı. 2011-2017 yıllarında İstanbul'daki Pera Sanatlar Okulunda eğitim verdi. 2017'den beri «Kopuz» yaylı çalgılar orkestrasında çalmaktadır.

  KOPUZ ODA ORKESTRASI ÜYELERİ

  Şef: Şekip ENSARİ

  I.KEMANLAR:

  Gürkan GÖKSEL

  Nuray Verim ÖZBEY

  Nilgün ARGEŞO

  Nurdan KAYA

  Yusuf DURSUN


  II.KEMANLAR:

  Yusuf KÜÇÜKAKSOY

  Sibel ÇOBAN

  Gülşah BULUT

  Gürcan ERDİNÇ

  Gülizar AKKANAT

  Sena BERGMAN

  Olcay ŞENKAL

  VİYOLALAR:

  Zeynep BULGULU

  Cahit ARALLILAR

  VİYOLONSELLER:

  İpek Ekseriyet AÇAN

  Alsu GUİMADİEVA

  Ezgi ONAT

  KONTRABAS:

  Elif Esen BİRLİK

  İletişim Bilgileri:
  E-mail: kopuzodaorkestrasi@gmail.com
  Web sayfası: www.kopuzodaorkestrasi.com